NTFCA Announces Best of 2018 Nominees

December 10, 2018

 

North Texas Film Critics Assoc. announces nominees for the best of 2018


 

BEST ACTOR

 

Bradley Cooper / A Star is Born

Chadwick Boseman / Black Panther

Christian Bale / Vice

Joaquin Phoenix / You Were Never Really Here

John David Washington / BlacKkKlansman

Lucas Hedges / Boy Erased

Rami Malek / Bohemian Rhapsody

Ryan Gosling / First Man

Steve Carell / Beautiful Boy

Viggo Mortensen / Green Book

 

BEST ACTRESS

 

Charlize Theron / Tully

Elsie Fisher / Eighth Grade

Felicity Jones / On the Basis of Sex

Lady Gaga / A Star is Born

Melissa McCarthy / Can You Ever Forgive Me?

Olivia Colman / The Favourite

Rosamund Pike / A Private War

Toni Collette / Hereditary

Viola Davis / Widows

Yalitza Aparicio / Roma

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

 

Amy Adams / Vice

Claire Foy / First Man

Elizabeth Debicki / Widows

Emma Stone / The Favourite

Lucy Boynton / Bohemian Rhapsody

Michelle Yeoh / Crazy Rich Asians

Nicole Kidman / Boy Erased

Tessa Thompson / Creed II

Thomasin McKenzie / Leave No Trace

Rachel Weisz / The Favourite

Regina King / If Beale Street Could Talk

 

BEST SUPPORTING ACTOR

 

Adam Driver / BlacKkKlansman

Brian Tyree Henry / If Beale Street Could Talk

Daniel Kaluuya / Widows

Mahershala Ali / Green Book

Michael B. Jordan / Black Panther

Richard E. Grant / Can You Ever Forgive Me?

Russell Hornsby / The Hate U Give

Sam Elliott / A Star is Born

Sam Rockwell / Vice

Timothée Chalamet / Beautiful Boy

 

BEST DIRECTOR

 

Alfonso Cuarón / Roma

Ari Aster / Hereditary

Bradley Cooper / A Star is Born

Bryan Singer / Bohemian Rhapsody

Damien Chazelle / First Man

Peter Farrelly / Green Book

Ryan Coogler / Black Panther

Spike Lee / BlacKkKlansman

Steve McQueen / Widows

Yorgos Lanthimos / The Favourite

 

BEST PICTURE

 

A Star is Born / Bradley Cooper

BlacKkKlansman / Spike Lee

Bohemian Rhapsody / Bryan Singer

Eighth Grade / Bo Burnham

First Man / Damien Chazelle

Green Book / Peter Farrelly

Roma / Alfonso Cuarón

The Favourite / Yorgos Lanthimos

Vice / Adam McKay

 

BEST CINEMATOGRAPHY

 

Alfonso Cuarón / Roma

Chayse Irvin / BlacKkKlansman

James Laxton / If Beale Street Could Talk

Linus Sandgren / First Man

Newton Thomas Sigel / Bohemian Rhapsody

Rachel Morrison / Black Panther

Sean Porter / Green Book

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

 

Burning / South Korea

Cold War / Poland

Never Look Away / Germany

Roma / Mexico

Shoplifters / Japan

The Cakemaker / Israel

 

BEST DOCUMENTARY

 

Free Solo / Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

RGB / Julie Cohen, Betsy West

Shirkers / Sandi Tan

The King / Eugene Jarecki

Three Identical Strangers / Tim Wardle

Won’t You Be My Neighbor / Morgan Neville

 

BEST ANIMATED FEATURE

 

Early Man / Nick Park

Incredibles 2 / Brad Bird

Isle of Dogs / Wes Anderson

Mirai no Mirai / Mamoru Hosoda

Ralph Breaks the Internet / Phil Johnston, Rich Moore

Spider-Man: Into the Spider-Verse / Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

 

Winners in each category will be announced on Monday, December 17th


 

Please reload

Follow Us
  • Twitter Basic Black
  • Facebook Basic Black
  • Google+ Basic Black
Recent Posts

February 28, 2020

Please reload